XXVIII. Trenčiansky jazzový festival
11.9. a 24.-25.9.2021

Donald Smith

XXVIII. Trenčiansky jazzový festival
Jazz pod hradom 2021

OCENENÍ UMELCI:
Ludvik Soukup
najlepší sólista
Jozef Brisuda
osobnosť festivalu
Adrián Vitáloš
objav festivalu

Program 11.9. Program 24.9. Program 25.9.DŽEZ POD HRADOM
aj po XXVIII. krát veľkolepo!

Septembrová melanchólia a jej farebná náruč je vhodnou scénou pre džezovú náladu. Preto sa v tomto čase koná veľa svetových festivalov. Trenčiansky jazzový festival Jazz pod hradom sa do atmosféry babieho leta ponára po dvadsiaty ôsmy krát. V sobotu 11. septembra sa rozliehal trenčianskou Sihoťou hlahol džezových tónov. Otvárací koncert obstarala domáca formácia Erbetes Q so speváčkou Ivetou Liškovou a SK/CZ Big Band Matúša Jakabčica. Spoľahlivý prednes nezabudnuteľných piesní Gabriely Hermélyovej a orchestrálne chuťovky usilovnej trenčianskej kapely, postavenej na báze učiteľov hudby, pripravili priestor pre zriedkavo dokonalý zvuk veľkého orchestra. Každý kvalitný džezový festival by mal začínať big-bandovým koncertom, ako zvykneme odborne nazývať tento dnes stále zriedkavejší džezový útvar. Organizátorom festivalu, Trenčianskej jazzovej spoločnosti, sa to opäť podarilo. V dnešnej dobe obmedzeného výskytu kultúrnych udalostí vôbec, to možno považovať za malý zázrak. V súčasných ekonomických podmienkach nie je možné udržať profesionálny súbor v stálom obsadení. O to viac vystupuje kvalita tohto veľkého orchestra, ktorý práve v uvedených podmienkach nezľavuje na kvalite, neznižuje frekvenciu svojich vystúpení. Orchester SK/CZ Big Band, je teleso, zložené z najlepších slovenských a českých džezmenov. To určuje aj umeleckú úroveň festivalu, ktorý bez jedinej prestávky prezentuje mesto a jeho kultúru na medzinárodnej scéne. Festivalu poskytol s nadšením a ochotou strechu nad hlavou priestor mCafé. Na Sihoti tak vznikol kultúrny stánok, ktorý po ktorom obyvatelia tejto časti mesta už dlho volali. Trenčiansky jazzový festival Jazz pod hradom pokračuje v mCafé v piatok 24. septembra - trenčianska kapela Blueberryband a Jana Kozáková s projektom Vlčie maky, a v sobotu 25. septembra Dáša Libiaková a Kristína Bartošová v sprievode kapely The Jazz Hostages, a večer "džezu za železnou oponou" vykujú do biela Peter Lipa a jeho priatelia. Džez v Trenčíne má svoje pevné miesto, tradícia a umelecká úroveň džezových podujatí, ako aj vysoká odborná úroveň trenčianskeho džezového publika to už dvadsať osem rokov potvrdzuje.

Jano BabičLIPA SA S GAŠTANOM SNÚBI
v džezovom objatí

STRHUJÚCI ZÁVER ÚSPEŠNÉHO FESTIVALU JAZZ POD HRADOM

Trenčiansky džezový festival Jazz pod hradom je farbistá hudobná scéna na pozadí melancholickej jesene. Po dvadsaťosem rokov sa koncom septembra vynára s väčším alebo menším rozruchom vynikajúci džez v podaní súčasných umelcov, nositeľov aktuálnych trendov. Ostatný ročník bol vzhľadom na úbytok priestorov pre kultúrne účely vytlačený z centra mesta. Nebolo to na škodu, obyvatelia Sihote sa tešili, že sa aj u nich zastavil kočiar s kultúrou, ktorý aj tak má v meste v posledných rokoch veľmi zriedkavý výskyt. Aj rozpočet festivalu je z roka na rok skromnejší. Trenčiansky jazzový festival Jazz pod hradom bol zo skupiny podujatí podporovaných rozpočtom mesta vyradený. Organizátori nechcú dovoliť, aby došlo k prerušeniu kontinuálneho výskytu džezu v krajskom meste, tak dokážu variť "z vody", aby zvesť o skvelej úrovni džezového publika navštevujúceho Jazz pod hradom obletela krajinu. Trojdňový festival bol rozdelený na dve časti.

Prvý deň oslovil piatkové odpoludnie trenčiansky Erbetes Quartet so speváčkou Ivetou Liškovou. Usilovná partia skúsených muzikantov neúnavne pracuje na nových pesničkách autorskej dvojice Samo Bánovec - Iveta Lišková, pričom sa pohybuje vo sfére projektu Jazz za železnou oponou s presvedčivou interpretáciou odkazu Gabriely Hermélyovej. V zložení Jannette Strharská, Ludvik Soukup, Jarko Machač, Karol Repa, Samo Bánovec, Iveta Lišková sa postarali o príťažlivý začiatok festivalu.

Každý džezový festival by mal mať v svojom programe veľký orchester. Big Band, ako sa v džezovej terminológii takému telesu hovorí, je reprezentantom umeleckej úrovne krajiny z ktorej pochádza. SK/CZ Big Band, ktorý vedie Matúš Jakabčic reprezentuje hneď krajiny dve. Slovenský a český džez sa cez viaceré osobnosti tlačí na najvyššie priečky uznania v Európe, a nie je málo tých mien, ktoré dnes vzbudzujú rešpekt na svetovej scéne. Big band pod dirigentským malíčkom gitaristu, skladateľa a aranžéra Matúša Jakabčica len potvrdzuje vysokú umeleckú úroveň oboch krajín. Jeho zvuk, šikovné, sofistikované aranžmány, strhujúce sóla nie len vedúcich jednotlivých sekcií, expresívna rytmika, ho radia medzi hudobné telesá najvyššej kvality. Prvý deň festivalu bol umelecký i spoločenský úspech. Výborne pripravená scéna dala preniknúť jesennej melanchólii v dlhých tieňoch zapadajúceho slnka.

Na ďalšie tóny rezkého džezu sme si dva týždne počkali. Ak čakáme na niečo pekné, čakanie nie je nikdy dlhé, hovorí sa vo švédskom porekadle. To sa potvrdilo aj v to piatkové odpoludnie, kedy sa Sihoťou rozľahli tóny trenčianskej formácie "blueberryband". Chuť a túžba hrať džez, a byť pri každej, žiaľ, zriedkavej príležitosti hrať hudbu svojho srdca, dali opäť dokopy trenčianskych džezmenov, ktorí inak hrajú v iných kapelách a aj inú muziku. Erich Vladár ich vie aspoň občas zvolať pod jednu strechu a urobiť z nich džezové "čučoriedky", podľa hesla "s jedlom rastie chuť" - dodávajú Dušan Rozemberg, Martin Horný, Tomáš Jurica, Jozef Králik.

Slovenská ľudová pieseň je veľmi pestrá, melodická, dramaticky zobrazujúca nálady a udalosti. Viacero kapiel, aranžérov preberá motívy ľudových piesní na spracovanie do džezových tém a kompozícií. Ak sa k tomu pridá oku príťažlivá a uchu lahodiaca sólistka, potom je rozhodnutie jednoduché - ostať sedieť a počúvať. Janka Kozáková a Vlčie maky alias Nothing But Swing Trio predstavili svoj album Horehronie. Klaudius Kováč, Robo Ragan Sn., a Peter Solárik dokázali, že slovenské ľudové motívy sa v ich kumšte veľmi ľahko stávajú inšpiráciou pre americky prevedené džezové improvizácie. Scenéria západu slnka dokreslila náramnú džezovú atmosféru super kvalitného koncertu.

V sobotu sa hralo až večer. Najprv sa zdalo, že pódium je príliš malé pre rekapituláciu projektu Jazz za železnou oponou, ktorý už tri roky úspešne prezentuje Trenčianska jazzová spoločnosť. Speváčky Dáša Libiaková a Kristína Bartošová sa vždy môžu oprieť o podporu spoľahlivých muzikantov. Ferko Báleš, Jozef Brisuda, Janko Babič tvoria rytmické jadro, nad ktorým sa pokojne pohybuje Lajko Horský, Ludvik Soukup a Adrián Vitaloš. Pestrý program piesní Evy Olmerovej, Vlasty Prúchovej, alebo Caroly Strandeskjöld, skladiebTomáša Seidmanna, Ladislava Gerhardta, Sonny Rollinsa, je vždy zdrojom spomienok pre skúsenejších a zdrojom informácií pre túžiacich po poučení. Jazz za železnou oponou je stále aktuálny pre obe strany auditória.

Jednou z tvorivých osobností s vlastnými skúsenosťami so "železnou oponou" je Peter Lipa. Za chrbtom mal svojich životných i hudobných priateľov, Andrej Šebo, ako legenda a "walking bass" najvyššej kvality, Janko Babič, ako skúsenosť a "all-round" bubnujúci "Duracel" a Ferko Báleš zrovnateľne ovládajúci hudobnú náuku, ale zaostávajúci vekom - poskytli Petrovi pohodlný priestor pre prednes najznámejších džezových štandardov v nie každodennom prevedení. Bol to strhujúci koncert džezu odovzdaných bardov pred veľkolepo vnímavým publikom a v nezvyčajnom prostredí ohraničenom zeleňou, kde sa Lipa snúbil s gaštanom v džezovom objatí. Nezabudnuteľný večer, za ktorý môže džez. V meste "pod hradom" stále nedocenený a bojujúci o prežitie. Som presvedčený, že džezoví poslucháči si ho ani pre budúcnosť zobrať nedajú. Trenčiansky jazzový festival Jazz pod hradom uložil ďalšiu úspešnú kapitolu a ďalší dôkaz oprávnenosti pokračovania úspešnej tradície, ktorá si určite zaslúži väčšiu pozornosť verejných a mestských inštitúcií. Každoročné ocenenia získali: najlepší sólista Ludvik Soukup, osobnosť festivalu Jozef Brisuda, objav festivalu Adrián Vitáloš.

Jano Babič


Maturita jazzového poslucháča!

Rádio Piešťany, 90,2 MHz www.radiopiestany.sk

relácia Podoby jazzu, nedeľa 20:00 hod, repríza streda 20:00

uvádza Janko Babič