XIV. Trenčiansky jazzový festival
11.10. - 14.10.2007

LEONID PTASHKA TRIO

JAZZ POD HRADOM - 3. mája 2007 - LEONID PTASHKA TRIO

Leonid Ptashka - piano (Izrael)
Vitali Imereli - husle (Gruzínsko)
Jyrki Kangas - kontrabas (Fínsko)

foto: Stoklasa

V TRENČÍNE FÚKAL URAGÁN - JAZZOVÝ

Oznam o tom, že do Trenčína príde Leonid Ptashka Trio naznačoval niečo mimoriadne. Geograficky "zmiešanú" zostavu ruského klavíristu z Izraela, gruzínskeho huslistu a fínskeho kontrabasistu bolo možné sledovať posledné dva týždne pri jej mihavom pohybe Európou. Vo štvrtok 3. mája sa stal Trenčín opäť zasávkou významných jazzových ciest. Skutočnosť mohutne prerástla tušenie. Koncert tohto tria bol ojedinelým zážitkom a miestami predstavením dosiaľ nepočutého v podaní výnimočných hudobníkov.

Majstrovstvo Leonida Ptashku (v deň koncertu slávil narodeniny ...) založené na ruskej klasickej klavírovej škole je základom zvláštneho jazzového prejavu pretkaného technickou bravúrou a nespútanou riavou rytmických variácii a melodickej pestrosti. Pútavá je jeho verva s akou odovzdáva každej fráze a rytmickému módu či v sólach alebo podpore tria ako celku. Je živnou pôdou pre ojedinelý fenomenálny prejav huslovej hry, ktorú predviedol Vitali Imereli. Absolútna technika podporená spontánnou invenciou, bez špekulácie a bez experimentu hraný rovný jazz - samozrejme ozdobený "gipsy" melodikou a nesmierne rýchlymi variáciami - strhával publikum k ováciam na otvorenej scéne. V súčasnosti asi najlepší jazzový huslista na svete... Jyrki Kangas je skvelý basista a ten "tretí vzadu", kto premosťoval nespútaný veľtok hudobných nápadov jeho spoluhráčov. Hrá spoľahlivú a opornú "walking bas", čo je pri rytmickej zložitosti hranej v pekelných tempách náramne ťažká pozícia a pri hre bez bicích nástrojov absolútne nevyhnutné. Aj v pozvaní a prítomnosti jeho osoby bol zámer. Jyrki Kangas je riaditeľom jedného z najväčších európskych (svetových) jazzových festivalov vo fínskom meste Pori. Toho roku v júli sa koná po 42. raz. Samozrejme, že to má s Trenčínom čo dočinenia a spolupráca sa dohodla okamžite.

Sálu Piano Clubu úvodom spoľahlivo rozohriala do príjemnej jazzovej pohody Zuzka Vlčeková a jej spievod VV JAZZ Quartet. Ak sme pred rokom písali, že v Trenčíne vyšla hviezda, tak po roku túto svoju úlohu potvrdila. Stále svieži a s dobou pulzujúci kvartet poskytuje jej technicky a výrazovo bezchybnému spevu náležitý priestor na to, aby jej dráha smerovala k ešte vyšším (európskym ) métam.

V rámci cyklu JAZZ POD HRADOM 2007 bol v Trenčíne parádny koncert. Na významnej hudobnej udalosti leží však jeden tieň. Žiaľ, stále ten istý: chýbala nabitá sála. Kedy si už zvyknú ľudia chodiť na hodnotnú kultúru? Čo asi robíme v tom čase, keď sa v meste hrajú neopakovateľné koncerty? Vyznanie ad post "jáááj škoda, chcel som ale nemohol som " ... sú slabým náznakom záujmu a vôbec nie satisfakciou za veľmi dobre zvládnutú organizačnú prácu usporiadateľov. Ešte jedna smietka v oku: pri všetkej snahe zvukárov i ladičov, technicky a materiálne dosluhujúce krátke krídlo jednoducho nestíhalo...